Компанія "Портал"
лідер по поставці та
монтажу ліфтів
та ескалаторів
http://tehportal.com.ua

 Izamet
Ліфти Izamet 
 ідеальне
 співвідношення
 ціни та якості 
 http://izamet.com.ua
windy Polska - Windy, Schody ruchome

Історія Ужгорода

Увага! Відкрито в новому вікні. PDFДрукЕлектронна адреса

Символіка та історія обласних центрів - Закарпатська область

     Як відомо, сучасна назва міста Ужгород походить від назви річки Уж (Уг), яка протікає через місто. Існує кілька версій походження назви Уж. Одні дослідники-мовознавці пов’язують її походження від слів „угол” – кут, „узок”, тобто вузький, вузька долина річки. Інші впевнені, що слово „Уж” бере свій початок від турецьких слів „унг”, „онг” - правий. Ще одна гіпотеза походження назви вказує на старотюркське „уз”, що в перекладі означає „вода”.
     У 1154 році арабський географ Аль-Ідрісі складав карту світу. На ній місто Ужгород він позначив словом Унгвар. Ця назва перекладається як „замок на річці Уж”.
     Перша згадка назви „Ужгород” відноситься аж до 1848 року. Та в угорських хроніках ІХ ст. є згадки про населений пункт Гунг. Можливо це і є те саме поселення, яке пізніше називатимуть Ужгородом.
     Ужгород є одним з найстаріших міст в Україні. Першими жителями на території сучасного міста були племена білих хорват, які заселилися тут ще наприкінці І тисячоліття. Вже до IX століття тут існував замок, що згодом перетворився на місто. Замок розташований на Замковій горі. Він, мабуть, чи не найстаріший в Україні і налічує майже тисячу років. За своє довге життя замок зазнавав чимало змін. Неодноразово був зруйнований та відбудований. Від найпершого Ужгородського замку тепер залишилися лише фрагменти фундаменту. З 1322 по 1691 рік містом володіли магнати Другети. За цей час була проведена реконструкція. Змуровано стіни. Кути замку прикрашали бастіони заввишки 15 метрів, які збереглися до наших днів. На бастіонах стояли гармати. Довкола будівлі проходив глибокий рів. До замку можна було потрапити через перекидний міст. Палац в замку розташовувався навпроти в’їзної брами. Це була двоповерхова споруда з чотирма вежами. Стіни палацу були товстими – майже три метри. Палац мав внутрішній двір, криницю. В 1946 році в замку розмістився Закарпатський краєзнавчий музей, який налічує понад 100 тис. експонатів.
     Як і кожен замок, Ужгородський має свої легенди. Розповідають, що за часів володіння замком Другета війська князя Любомирського підступали до міста. В місто прийшов з таємною місією польський шляхтич. Донька Другета, закохавшись, видала йому всі таємниці замку. Батько дізнався про зраду доньки. Розлютившись, він наказав живою замурувати її в стіну замку. Відтоді душа бідолашної дівчини не може знайти спокою. Вона білою тінню блукає ночами темними коридорами замку, шукаючи порятунку.
     Ще одна історія, яку дуже люблять розповідати екскурсоводи, про відьм'ячу яму. Кажуть, що в цій ямі колись тримали жінок, які були звинувачені у відьомстві.
     За всю історію Ужгорода місто входило до складу вісімнадцятьох держав. Очевидним є вплив різних культур на розвиток міста. До наших часів збереглося чимало храмів, будинків, парків, закладених італійцями, чехами, бельгійцями і греками.
     На початку XIX століття спостерігається економічний розвиток міста. З’являються перші фабрики та заводи. В 1863 році в Ужгороді запрацювала перша друкарня з українським шрифтом, а 1902 року - Ужгородська електростанція.
     Під час Першої світової війни розвиток міста було призупинено. З 1919 року Ужгород був уже у складі Чехословацької республіки. Саме в цей час архітектура міста набула довершеності. Друга світова війна не завдала великої шкоди місту. В повоєнний період було відбудовано старі підприємства і створено нові. Місто розрослося новими житловими масивами.
     Сьогодні Ужгород - обласний центр Закарпатської області, найважливіший економічний, культурний, туристичний центр Закарпаття.