Компанія "Портал"
лідер по поставці та
монтажу ліфтів
та ескалаторів
http://tehportal.com.ua

 Izamet
Ліфти Izamet 
 ідеальне
 співвідношення
 ціни та якості 
 http://izamet.com.ua
windy Polska - Windy, Schody ruchome

Музей-кузня «Гамора»

Увага! Відкрито в новому вікні. PDFДрукЕлектронна адреса

Визначні місця області - Закарпатська область

 

 

 Музей-кузня «Гамора»
 
Музей-кузня «Гамора» знаходиться в с.Лисичево, Іршавського району, Закарпатської області. Кузня є унікальним та оригінальним пам'ятником ковальського ремесла, адже, за допомогою падаючої сили води з місцевої річки, приводяться в дію ковальські молоти.

Існує дві версії походження назви кузні: згідно першої версії, назва походить від слова «гамор», що з німецької означає «молот», а згідно другої версії - від прізвища австрійського підприємця Гамора.
 
                                                          
 
Точної дати заснування кузні невідомо, але відомо, що в середині XVIII ст.. на місці майбутньої кузні діяла паперова фабрика, яка вже використовувала силу падаючої води. Згідно інформаційних джерел, кузня була заснована приблизно наприкінці ХІХ ст.. Конструкція кузні є аналогічною до тих кузень, які знаходяться в Німеччині та Словаччині. В той час, тут працювали словаки. Кузня працювала безперервно, в три зміни, та виробляла продукцію не тільки для місцевих жителів, а й для мешканців Румунії, Угорщини та Югославії. 

Кузня «Гамора» повноцінно функціонувала і працювала до повені 1998 року, яка зруйнувала греблю, і , таким чином, кузня перестала працювати. Згодом, кузню взяли в оренду приватні підприємці, які за власний рахунок відремонтували кузню, не пошкодивши її первісний механізм.

 

                                                         
 
На сьогоднішній день, кузня «Гамора» діє, як музей, і, як кузня. Тут виготовляють лопати, мотики, рогачки для винограду, для мешканців села та довколишніх сіл, а також сувеніри для туристів у вигляді підкови.

Кузня «Гамора», якій виповнилось 300 років, є єдиною діючою водяною кузнею в Європі.

Щороку, в останню неділю червня, тут проводиться фестиваль ковальського мистецтва та етномузики.